Powieść - kolejny rozdział gotowy!
Rozdział 6 gotowy! Wysyłamy go partnerom. Mamy nadzieję, że się spodoba.

2008-03-17


Czwartek 13go...
W związku z problemami technicznymi konferencja została przełożona na późniejszy termin. Nomen omen 13...

2008-03-13


Pomysły, pomysły...
Padła propozycja, aby umieścić w powieści podobizny autorów. Musimy to przedyskutować z partnerami. Planowana konferencja via skype odbędzie się 13.03.2008.

2008-03-10


Celem tur zagadkowych było wyłonienie w drodze konkursu strony, która zyska przywilej napisania 1 rozdziału powieści. Pierwsza tura nie wyłoniła zwycięzcy - oba zespoły rozwiązały zagadki - dlatego odbyła się druga tura, która wygrał nasz grecki partner.

1 tura zagadkowa
Zagadki greckie dla nas:
 • Co to za zwierze, które rano ma 4 nogi, w południe 2 a w nocy 3?
 • Samochód skręca w lewo. Które koło nie skręciło?
 • Jest pewien most. Potrzebujesz 8 minut aby przejść przez most, z jednego brzegu na drugi. Na środku mostu jest mała budka ze strażnikiem w środku. Strażnik wychodzi z budki co 5 minut. Jeśli widzi kogoś kto próbuje przejść przez most, odprowadza go na miejsce skąd przyszedł. Jak przejdziesz przez ten most?
Zagadki nasze dla drużyny greckiej:
 • Która z tych liczb jest nieparzysta. Możesz wybrać tylko jedną.
  43 26 50 37 17 82
  Powinieneś uzasadnić swój wybór!
 • Jest pewien mężczyzna ubrany w czarne ubrania. Ma czarne spodnie, skarpetki, rękawiczki czarną kurtkę i czarną czapkę. Idzie przez ulicę na której nie ma lamp. Niebo jest szare, a w oknach nie świeci się światło. Z naprzeciwka zbliża się czarny szybko jadący samochód. Jego światła są wyłączone. Mimo wszystko, kierowca zauważył pieszego i zatrzymał samochód przed nim. Jak to możliwe?
 • Kryptogram jest zakodowanym angielskim powiedzeniem lub cytatem gdzie każda litera została zamieniona przez inną. W każdym wyrazie zastosowano inny schemat podstawiania, ale zamiana liter jest zastosowana konsekwentnie przez każdy osobny wyraz. Litery które są w kryptogramie nie oznaczają tych które są w rzeczywistości. Czy potrafisz rozkodować ten kryptogram?
  "EDH GSE OSE L'G S ZYRSGRY QHF L'G CDF FIR DCXE DCR" ADIC XRCCDCDruga tura zagadkowa
Zagadki drużyny greckiej ułożone dla nas:

 • Pewnego razu był sobie nocny stróż w fabryce i był on bardzo dobrym przyjacielem jego szefa. Znali się od wielu lat i spędzali czas rozmawiając o fabryce i ich pracy. Pewnego dnia szef ogłosił że wybiera się w podróż samolotem do innego miasta aby wynegocjować otwarcie nowej fabryki. W dzień podróży przybył do fabryki żeby zabrać ważne papiery. Jego przyjaciel, stróż nocny przyszedł aby z nim porozmawiać. Był bardzo zmartwiony. Powiedział szefowi ,że ostatniej nocy miał sen, w którym samolot, którym ma lecieć, rozbił się a wszyscy pasażerowie zginęli. Próbował przekonać swojego szefa aby nie leciał samolotem. Szef się roześmiał. Nie wierzył on w sny... jednak gdy jechał na lotnisko, przemyślał to drugi raz. W końcu postanowił pojechać samochodem do tego miasta. Gdy jechał słuchał radia ,aż nagle przerwano audycje aby nadać wiadomości z ostatniej chwili ,w których usłyszał, że samolot, którym miał lecieć, rozbił się, a wszyscy pasażerowie zginęli!!! Nie mógł uwierzyć w to co usłyszał! Po 3 dniach powrócił i zapytał swojego pracownika: "Mój przyjacielu zawsze będę ci wdzięczny! Uratowałeś mi życie! Jak mogę ci się odwdzięczyć??? Proszę to 30 tys. euro premii! Jednak... Obawiam się że muszę cię zwolnić..." Tym razem to pracownik nie mógł uwierzyć w to co usłyszał... Czemu szef musiał zwolnić pracownika?
 • Sześć żab jest na siedmiu kamieniach tak jak na obrazku:
  frog

  Zamień miejsca żab na obu stronach.( Trzy zielone żaby muszą iść na lewo, a trzy pomarańczowe na prawo). Żaba może przeskoczyć na wolny kamień, który jest obok jej kamienia, albo przeskoczyć nad jedną żabką na następny wolny kamień, zawsze w kierunku zależnym od ich koloru ( zielone żabki mogą skakać tylko w lewo, a pomarańczowe jedynie w prawo).

 • Przekraczając rzekę. Rodzina, policjant i złodziej muszą pokonać rzekę używając tratwy. Jednak jest kilka reguł:
  river
 • Tylko dwie osoby mogą być na tratwie w tym samym czasie.
 • Ojciec nie może zostać z córkami bez obecności matki.
 • Matka nie może zostać z synami bez obecności ojca.
 • Złodziej nie może zostać z kimkolwiek z rodziny bez obecności policjanta.
 • Tylko ojciec, matka i policjant mogą prowadzić tratwę (co najmniej jedno z nich musi być na tratwie aby przebyć rzekę albo powrócić)

Zagadki dladrużyny greckiej:

 • George, Helena i Steve piją kawę. Bert, Karen i Dave piją wodę sodową. Używając logiki, Elizabeth pije kawę czy wodę sodową?
 • Który rząd liczb będzie następny? To jest trudne!
  1
  11
  21
  1211
  111221
  312211
  13112221
 • Zeus - ojciec bogów był bardzo kochliwy. Aby uniknąć kłótni i zawiści Hery, spotykał się ze swymi kochankami, przybierając postać zwierząt, ptaków i zjawisk atmosferycznych.
  Jaką formę przybierał aby spotkać się z:
  - Leda
  - Nimfą Mają
  - Europe
  - Danae?